Naujienos

Pirkimo per CPO LT rezultatai patys atsako į klausimą apie vaistų kainas

2017-01-16 21:49:33

Keturios šalies ligoninės: Kauno klinikos, Klaipėdos jūrininkų ligoninė, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos paskelbė vaistų viešąjį konsoliduotą pirkimą. Rezultatai pranoko lūkesčius. Šalies biudžetui sutaupyta 76 278 eurai arba 38,54 proc. numatytų pirkimui skirti lėšų.

Vaistų centralizuoti viešieji pirkimai per CPO LT – realiai mažina medikamentų kainas gydymo įstaigoms

Centralizuoti viešieji vaistų pirkimai elektroninėje erdvėje per CPO LT katalogą vyksta nuo 2013 metų. Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), Valstybinėms ligonių kasoms (VLK) bei šalies gydymo įstaigoms pateikus vaistų poreikį, CPO LT sukūrė modulį, kuriame yra 1527 vaistai.

Galimybę pirkti vaistus vos per 2–3 darbo dienas, spustelėjus porą kompiuterio klavišų, atsisakius didžiulės biurokratinės naštos, neišvengiamos vykdant viešuosius pirkimus patiems, gydymo įstaigos vertina kaip efektyvų būdą skaidriai ir greitai įsigyti vaistus. 2014–2016 m. vidutiniškai įvyko 2500 pirkimų kasmet, per šį laikotarpį perkančiosios organizacijos įsigijo vaistų už 188 mln. 793 tūkst. 576 eurus.

„Vaistų viešojo pirkimo centralizavimas, jo perkėlimas į elektroninę erdvę buvo esminis žingsnis mažinant korupciją bei monopolį vaistų rinkoje, skaidrinant patį pirkimo procesą. Tačiau ne mažiau svarbus uždavinys yra realus kainų mažėjimas“, – aiškina CPO LT direktorius Rolandas Černiauskas.

Kodėl centralizuotai įsigyjami vaistai daugeliu atveju yra pigesni, nei kiekvienai ligoninei ar poliklinikai juos perkant savarankiškai? Kaip pažymi CPO LT vadovas, veikia keletas veiksnių. Visų pirma, tai didesnė konkurencija tarp vaistų tiekėjų. CPO LT paskelbus viešąjį pirkimą, tiekėjai yra suinteresuoti patekti į elektroninę informacinę sistemą, nes jiems atsiveria visos šalies gydymo įstaigų rinka. Todėl jie jau pirmame varžymosi etape, norėdami tapti tiekėjais CPO LT elektroninėje pirkimų sistemoje, pateikia tikrai konkurencingas savo siūlomas kainas.

Centralizuotų viešųjų pirkimų nuostatos numato, kad tiekėjų pasiūlytos ir preliminarioje sutartyje su CPO LT užfiksuotos kainos negali būti didinamos konkretaus konkurso metu, o atvirkščiai – gali būti tik mažinamos. Tiekėjas, matydamas konkrečios gydymo įstaigos užsakymą ir norėdamas jį laimėti, mažina siūlomą vaistų kainą, ypač, jei pirkimo kiekis yra didelis.

„Pati centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninė sistema sudaro prielaidas, naudojant konkurencinius svertus, sudarant vienodas sąlygas ir galimybes visiems ūkio subjektams, dalyvaujantiems vaistų rinkoje, realiai mažinti vaistų kainas šalies gydymo įstaigoms ir taupyti biudžeto lėšas, skirtas medicinos apsaugai“, – tvirtina R. Černiauskas.

Mažinant vaistų kainas CPO LT ir SAM bendradarbiavimas duoda sinerginį rezultatą

Kaip pažymi CPO LT direktorius, vaistai yra specifinė prekė, todėl kad jie patektų į centralizuotą elektroninę viešųjų pirkimų sistemą, nepakanka vien tik CPO LT darbuotojų kompetencijų. R. Černiauskas džiaugiasi, kad nuo pat veiklos pradžios pavyko rasti dalykinę profesionalią kalbą su SAM specialistais, suinteresuotais vaistų rinkos skaidrumu, visų tiekėjų įtraukimu į viešuosius pirkimus bei vaistų kainų lygio mažėjimu.

CPO LT dar 2015 m. organizavo diskusiją „Viešieji pirkimai ir korupcijos prevencija“, kurioje daug dėmesio buvo skirta vaistų viešiesiems pirkimams. Diskusijos metu buvo pristatytas SAM tyrimas, parodęs, kad stambiosios gydymo įstaigos tą patį vaistą nusiperka pigiau nei mažosios. Šią problemą, SAM nuomone, galėjo išspręsti konsoliduoti centralizuoti vaistų pirkimai.

Rengiantis konsoliduotam vaistų viešųjų pirkimų vykdymui centralizuotoje elektroninėje erdvėje, 2016 m. SAM nusprendė organizuoti bandomąjį (pilotinį) konsoliduotą vaistų pirkimą per CPO LT, įtraukiant 4 šalies gydymo įstaigas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. CPO LT sudarė galimybę paskelbti ir įvykdyti tokį pirkimą elektroniniame kataloge.

Konsoliduoto centralizuoto pirkimo esmė yra kelių perkančiųjų organizacijų apsijungimas, perkant tą pačią prekę ar prekes. Ką gi laimi pirkėjas? Pirkėjas visiškai pagrįstai tikisi gauti mažesnės kainos pasiūlymą, nes veikia masto ekonomija. Tiekėjas, įvertinęs perkamus kiekius, logistikos sąnaudų mažėjimą bei kitus veiksnius, siekdamas tapti konkurso laimėtoju, siūlo konkurencingas kainas, kurios neretai keliolika ar daugiau procentų mažesnės, nei nurodytos preliminarioje sutartyje. Konsoliduotame pirkime dažnai laimi ir pirkėjas, ir tiekėjas. Tai patvirtina vykstantys konsoliduoti kanceliarinių prekių, elektros ir kt. pirkimai.

„Vykdydami pilotinį konsoliduotą vieno vaisto pirkimą, norėjome įsitikinti, kad ši sistema yra efektyvi ir naudinga gydymo įstaigoms. Taip pat programinėje įrangoje reikėjo įdiegti naujus funkcionalumus, leidžiančius vykdyti tokį pirkimą ir suformuoti pirkimo sutartis keliems pirkėjams vienu metu. CPO LT elektroninė pirkimų sistema puikiai susidorojo su užduotimi ir sausio pradžioje, įvykus pirkimui, gavome rezultatus, kurie nuteikia optimistiškai dėl konsoliduotų pirkimų plėtros“, – sako R. Černiauskas.

Konsoliduotas vieno vaisto pirkimas biudžetui sutaupė 80 tūkst. eurų

Bandomajam konsoliduotam vaistų pirkimui Kauno klinikos pakvietė dar 3 šalies gydymo įstaigas: Klaipėdos jūrininkų ligoninę, Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas. Buvo perkamas vienas vaistinis preparatas – „Meropenemas“. Bendras perkamas kiekis buvo 3250 flakonų. Perkančiosios organizacijos nurodė, kad maksimaliai už 1 flakoną gali mokėti 5,89 euro, t.y. 7,68 proc. mažiau nei tiekėjai nurodė, pasirašydami preliminariąsias sutartis su CPO LT.

„Rezultatai pranoko lūkesčius. Tiekėjai pasiūlė perkančiosioms organizacijoms vaistą įsigyti vos už 3,62 euro., t.y. 56,74 proc. pigiau. Galiu pateikti palyginimui konkretų pavyzdį. Viena iš perkančiųjų organizacijų šio vaisto tokį pat kiekį, 17 000 flakonų, pirko 2015 m. ir mokėjo po 4,20 euro. Pastaruoju metu dažnai viešuosiuose pirkimuose įsigyjamos prekės kainuoja brangiau nei mažmeninėje prekyboje, todėl palyginome šio preparato kainą su nurodoma elektroninėje vaistinėje. Čia ji brangesnė beveik 4 kartus ir kainuoja net 16,73 euro! – kainų „žirkles“ vardija R. Černiauskas. – Taigi tik vieno vaisto vienas konsoliduotas pirkimas šalies biudžetui sutaupė net 80 tūkst. eurų. Todėl CPO LT plės galimybę vykdyti konsoliduotus vaistų pirkimus elektroninėje sistemoje.“

Gydymo įstaigos išleido mažiau, negu buvo planavusios

Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjo Edgaro Markevičiaus, įstaiga konsoliduotame pirkime dalyvavo tikėdamasi, kad pirkimas vyks operatyviai, reikalingus vaistus pavyks įsigyti „racionalia kaina“. Lūkesčiai pasiteisino – reikalingi vaistai buvo pasiūlyti, o gautas pasiūlymas buvo 34 273,6 euro mažesnis, negu vaistams pirkti buvo numačiusi įstaiga. Santariškių klinikos žada ir ateityje dalyvauti konsoliduotuose pirkimuose, kai tik atsiras galimybė įsigyti reikalingų prekių – priemonių, vaistų ir pan.

Konsoliduotame vaisto „Meropenemas“ pirkime dalyvavo ir Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė. Kaip sakė ligoninės direktoriaus pavaduotoja valdymui Daina Balčėtienė, įstaiga įsigijo 250 vnt. ampulių/buteliukų. „Nupirkus šį kiekį, paaiškėjo, kad sutaupėme 842,63 euro, – sakė D. Balčėtienė. – Turėjome vienintelį lūkestį – nupirkti tą pačią, tos pačios kokybės prekę pigiau. Ir lūkesčiai pasiteisino visiškai. Jei tik būtų galimybių, dalyvautume tokiuose pirkimuose ir ateityje.“

Kaip pastebėjo Kauno klinikų Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Mantas Varaška, perkant didesnius kiekius prekių, šiuo atveju – vaistų, suveikia masto ekonomijos dėsnis. Tiekėjai taiko didesnes nuolaidas, nes parduoda didesnius kiekius. „Mes, kaip perkančioji organizacija, to ir laukėme, – sakė M. Varaška, pastebėdamas, kad Kauno klinikos sutaupė nemažai lėšų. – Esant ligoninių poreikių suderinamumui, tokie atvejai turėtų tapti dažnesni.“

Kolegoms pritaria ir Klaipėdos Jūrininkų ligoninės atstovai, sakydami, kad jų ligoninė „mielai dalyvautų konsoliduotuose pirkimuose, jei tokia galimybė būtų ir trumpėtų vaistinių preparatų įsigijimo laikas“. Konsoliduotai perkant kitas priemones, pastebi Jūrininkų ligoninės atstovai, turėtų būti atsižvelgta ne vien į žemą kainą, bet ir kokybę, t. y. parinktas tinkamas kainos ir kokybės santykis.

Ši naujiena peržiūrėta 4029 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
       2024-04-16 13:30:44

Vilniaus TV bokšto rekonstrukcija: taurėje lankytojams atvertos naujos erdvės

Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
       2024-04-15 14:01:19

Dirbtinio intelekto rinka 2030-aisiais: investuoti, reguliuoti ar bijoti?

Gyvename dirbtinio intelekto psichozės laikais – stebime lenktynes, kuriose neaiškios nei taisyklės, nei starto ir finišo linijos. Nežinome, kada jos baigsis, tačiau aišku viena – šiandien svarbiausia pasirinkti strategiją ir judėti kryptingai, sako advokatas, „TGS Baltic“ partneris Mindaugas Civilka.
       2024-04-15 13:37:33

Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu komponentu, šiemet stipriai patempsiančiu šalies ekonomiką į viršų.
       2024-04-15 13:35:07

Ne tik varlių šlaunelės ir sraigės: 2 greiti ir pigūs prancūziški patiekalai

Maisto gamyboje prancūzai išties moka panaudoti viską, kas yra geriausia: tiek šviežius ir kokybiškus ingredientus, tiek ištobulintas skonių derinimo technikas. Ką ir bekalbėti apie valgymo kultūrą, kuri skatina mėgautis ne tik maistu, bet ir kompanija.
       2024-04-15 12:56:56

Kodėl įspėjamuosius pranešimus kartais gauna ne visi gyventojai?

Jonas, gyvenantis Vilniaus Naujamiesčio mikrorajone, bet dirbantis Viršuliškėse, darbo metu negavo pranešimo apie gaisrą, įsiplieskusį netoli jo namų. Kodėl? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2” Inovacijų eksperto, nors ši konkreti situacija išgalvota,
       2024-04-15 12:48:50

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms: atlikusi Lietuvos civilinės aviacijos valdymo ir skrydžių saugos užtikrinimo sistemos auditą, JAV federalinės aviacijos administracija (FAA) suteikė galimybes Lietuvos oro vežėjams vykdyti komercinius skrydžius JAV teritorijoje Lietuvoje registruotais orlaiviais.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-15 12:17:15

Koks turėtų būti seifo saugumo lygis?

Seifas yra naudingas itin įvairių daiktų saugojimui nuo įsilaužimų ar gaisro. Dažniausiai žmonės šį įsigyja norėdami paslėpti ginklus, dokumentus, pinigus, brangią įrangą, papuošalus, raktus. Žinoma, įvairių vertingų daiktų egzistuoja ir gerokai daugiau.
       2024-04-15 12:10:41

Ką veikti lietingais vakarais porai? 5 idėjos

Nors už lango oras vis gerėja, vasarėja, tačiau saulėtas dienas anksčiau arba vėliau keičia lietingos ir tenka galvoti ką smagaus nuveikti. Žinoma, kad kai šalia yra mylimas žmogus – rasti smagias veiklas yra kur kas paprasčiau.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-04-10 18:52:18

Blokuojami 23 IP adresai, kuriais pasiekiama Kremliaus propaganda

2024 m. balandžio 10 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 23 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2024-04-10 18:47:02

Ženšenis: natūralus adaptogenas jūsų sveikatai

Kas yra adaptogenai ir kodėl jie svarbūs mūsų organizmui? Adaptogenai yra natūralios kilmės medžiagos, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų ir įveikti iššūkius. 1947 m. rusų mokslininkas Nikolai Lazarev sukūrė terminą „adaptogenas‘‘.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.