Naujienos

Kokių klaidų darbdaviui vengti darbo pokalbių metu?

2017-09-12 17:30:12

JAV atlikti tyrimai rodo, kad vidutinio darbuotojo pakeitimas įmonei kainuoja apie 20 proc. jo ar jos metinės algos. Aukštas pozicijas užimančio, aukštai vertinamo profesionalo praradimas įmonei atsieina daugiau nei 200 proc. to darbuotojo metinio atlyginimo.

Maža to, naujai priimtas darbuotojas visu pajėgumu produktyviai dirbti pradeda tik praėjus maždaug metams po įsidarbinimo.

Akivaizdu – dažnai darbuotojus keisti neapsimoka. Tačiau, kaip atsirinkti tinkamiausius? Kas garantuos, kad kandidatas, kuris taip puikiai pasirodė darbo pokalbio metu, bus tinkamas darbuotojas?

„Kai žmogiškųjų išteklių specialistai skundžiasi, kad vienas ar kitas kandidatas nemoka anglų kalbos, aš pasiteirauju: o kaip pavyko pabendrauti lietuviškai? Jei žmogus darbo pokalbio metu yra užsidaręs ir patiria didelį stresą, visų pirma reikia jį prakalbinti, kad suprastum, ar jo žinios ir kompetencijos yra tinkamos“, – teigia Andrius Francas, personalo atrankos bendrovės „Alliance for recruitment“ partneris.

Apie darbo interviu klaidas, kurios gali kainuoti potencialią darbo vietą, kalbama nemažai. Tačiau kita pusė – įdarbinančioji – neretai lieka nuošalyje, nors interviu vedėjų daromos klaidos įmonei dažnai kainuoja dar daugiau. Atrankų profesionalų nurodomi dažnai pasitaikantys darbo pokalbio trūkumai gali padėti persvarstyti savo interviu vedimo strategiją.

Vadovavimasis kriterijumi „man atrodo“

Princetono universitete (JAV) atlikti tyrimai rodo, kad žmonės yra labai linkę remtis pirmuoju įspūdžiu – jei manome, kad kandidatas „atrodo kompetentingas“, laikome, kad jis toks ir yra. Taip, vien žiūrėdami į kandidato į kongreso narius veidą, tiriamieji atspėjo 70 proc. būsimų kongreso narių.

Pasak atrankos specialistų, toks mąstymas, kai pasirenkame žmones pagal tai, ką apie juos manome mes, o ne pagal tai, ką jie geba, būdingas nemažai daliai interviu imančių darbdavių.

„Kai kalbinamas save „parduoti“ puikiai mokantis kandidatas, reikėtų jo žodžius praleisti pro tam tikrą filtrą – nepriimti visko, kas sakoma už gryną pinigą“, – rekomenduoja A. Francas.

Be to, svarbu išsiaiškinti ir kandidato lūkesčius – kai įmonė neišgirsta arba neišsiaiškina dėl ko žmogus priima sprendimą, ji potencialiai gali prarasti gerą darbuotoją.

„Pavyzdžiui, jauniems kandidatams dažnu atveju svarbios tobulėjimo ir karjeros galimybės, įdomus ir iššūkių kupinas darbas, dideliu privalumu laikomas lankstus darbo grafikas, galimybė darbą derinti su studijomis“, – teigia Eglė Klepackienė, Kauno technologijos universiteto (KTU) Karjeros ir ugdymo centro (KUC) karjeros planavimo konsultantė.

Ši rekomendacija galėtų būti naudinga įmonėms, dalyvausiančioms KUC organizuojamoje didžiausioje Lietuvoje karjeros kontaktų mugėje KTU „WANTed“ karjeros dienos, kuri vyks spalio 17 dieną.

Netinkamų klausimų uždavimas

Nors atrankų specialistai visada rekomenduoja darbo pokalbį vykdyti taip, kad jis būtų kuo panašesnis į natūralų, familiarūs, asmeniniai klausimai yra netinkami.

Pokalbiui pasirengti turi ne tik į jį einantis žmogus, bet ir pokalbį vedantis specialistas – reikalingas tiek standartinių klausimų rinkinys, tiek atitinkami praplečiantieji klausimai. Interviu vedėjas neturėtų kalbėti daugiau nei kandidatas – idealus santykis yra 80 proc. (kandidatui) ir 20 proc. (interviu vedėjui).

„Darbo pokalbio metu turėtų būti kalbama apie darbą, ir asmenybė turėtų atsiskleisti būtent tokiame kontekste. Asmeniniai klausimai apie šeimyninę padėtį, vaikų skaičių, lytinę orientaciją yra neetiški ir diskriminacinio pobūdžio“, – primena E. Klepackienė.

Pasak A. Franco, tokie klausimai – ne tik netinkami ir labiau būdingi „seno kirpimo“ darbdaviams, bet ir neatneša jokios naudos.

„Atsakymas į juos gali būti tik vienas – toks, kokį pageidauja išgirsti darbdavys: „Ne, šeimos pagausėjimo neplanuoju. Taip, visą savo laiką skirsiu darbui“, – juokauja didžiausios Lietuvoje personalo atrankos bendrovės vadovas.

Netikėtų grupinių interviu suorganizavimas

„Kandidatai geriausiai jaučiasi kalbėdami su kuo mažesniu skaičiumi interviu vedėjų. Idealu, kai klausimus užduoda 1-2 žmonės. Būna situacijų, kai sprendimą priima grupė žmonių ir visi nori įvertinti kandidatą. Tokiu atveju, aš dažniausiai siūlau sukurti balansą – pavyzdžiui, jei keturi žmonės kalbina vieną, siūlau bent vienam iš interviu vedėjų atsisėsti į kalbinamojo pusę prie stalo“, – patirtimi dalijasi A. Francas.

Kandidatas, klausinėjamas kelių žmonių vienu metu, jaučiasi nekomfortiškai, jis mažiau atsiveria, todėl sumažėja ir galimybės jį geriau pažinti. Be to, atrankų specialistai teigia, jog grupinių interviu trūkumas yra tas, kad padidėja rizika ne spręsti savo galva, o sutikti su daugumos sprendimu apie kandidatą.

Jeigu, vis dėlto, būtina surengti grupinį interviu, apie tai kandidatas turėtų būti perspėtas.

Nesupažindinimas su įmone, darbo sąlygomis, kultūra

Pasak E. Klepackienės, žinios apie įmonę, reikalavimus ir sąlygas pozicijoje, į kurią kandidatuojama ir apie įmonės kultūrą, ne tik padeda kandidatui geriau jaustis, bet ir kuria patrauklios ir atviros įmonės įvaizdį.

„Pažinti ir įvertinti žmogų vos per kelis susitikimus sudėtinga“, – teigia KTU KUC konsultantė, pripažindama, jog klaidų atrankos procese, kaip ir kitose veiklose vis dėlto pasitaiko.

Franco teigimu, ypač svarbu, kad įmonė aiškiai iškomunikuotų savo prioritetus. Pavyzdžiui, jei tam tikroje įmonėje, tam tikrose pareigose esminė savybė yra gebėjimas greitai atlikti užduotį, darbdaviui derėtų pasidomėti, kaip kandidatui sekėsi dirbti greitai besikeičiančioje aplinkoje, kaip sekėsi atlikti darbus iki nustatytų terminų.

„Visus be išimties potencialius savo darbuotojus kviečiame pabūti pas mus aplinkoje bent pusdienį. Tai leidžia žmogui pasitikrinti, kaip jis ar ji jaustųsi toje darbo aplinkoje, pajausti kolektyvą, jo atmosferą. Kartais tai, ką kalba žmogiškųjų išteklių specialistas ne visiškai atitinka žmogaus realų įsivaizdavimą“, – patirtimi dalijasi A. Francas.

Nesklandus įdarbinimo procesas

Skaidri ir aiški komunikacija apie vykstančius ir būsimus atrankos procesus, apie tai, kokie etapai laukia, ir kaip jie išsidėsto laike, yra būtina. Ji padeda potencialiems darbuotojams ne tik gerai jaustis, bet ir planuoti kitus žingsnius, galbūt derinti juos su darbo pokalbiais kitose įmonėse.

Pasak atrankos specialistų, kiekvienas kandidatas, ateinantis į darbo pokalbį, suteikia galimybę savo įmonę parodyti iš gerosios pusės. Kad ir kaip baigtųsi darbo pokalbis, jei abi jame dalyvavusios pusės jautėsi išklausytos, buvo patenkintos bendravimu ir išlaikė pozityvią nuotaiką viso proceso metu, galima laikyti, jog procesas buvo sėkmingas.

„Šiltas, atsipalaiduoti skatinantis bendravimas – labai svarbus. Kai kandidatas darbo pokalbyje jaučiasi laisvai, kai atsakoma į jo klausimus, supažindinama su įmone ir darbo pozicija, sudaromas įspūdis, kad ir dirbdamas įmonėje jis jaustųsi puikiai“, – teigia E. Klepackienė.

Tokias žinias, net ir nepriėmęs darbo pasiūlymo potencialus darbuotojas gali perduoti savo pažįstamųjų ratui.

„Įmonės ne visada supranta vertę, kurią turi darbo pokalbis. Kartais manoma: „žmogui nepatiko, bet tai ne mano problema“. Rinkoje informacija labai greitai sklinda – kiekvienas, atėjęs į darbo pokalbį tampa ambasadoriumi, kuriančiu įmonės įvaizdį rinkoje“, – teigia A. Francas, kurio vadovaujamos įmonės atrankose dalyvauja per 15 tūkst. žmonių per metus.

Pasak specialistų, reikšmingiausi yra paprasti dalykai, tokie, kaip pagarbus ir atsakingas požiūris į žmogų. Jeigu įmonė dėmesinga potencialiam darbuotojui, tikėtina, kad ji taip elgiasi ir su esamais savo kolektyvo nariais, ir su verslo partneriais.

Darbo pokalbio vedimo įgūdžius išbandyti ir pasitobulinti bus galima didžiausioje karjeros kontaktų mugėje Lietuvoje – KTU „WANTed“ karjeros dienos, kuri vyks 2017 m. spalio 17 d. 10–16 val. Kauno „Žalgirio“ arenoje (Karaliaus Mindaugo pr. 50). Renginio metu taip pat vyks konferencija „WANTed Talks“. Daugiau informacijos apie renginį: https://studentams.ktu.edu/paslaugos/wanted/karjeros-dienos/.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-03-27 16:28:16

Taip įdarytų kiaušinių dar neragavote: nustebinsite visą šeimą

Dienoms iki Velykų sparčiai tirpstant ir šventei neišvengiamai artėjant, daugelis sprendžiame dilemą, ką gaminti ir kokiomis vaišėmis nustebinti artimuosius. Visuomet pravers, jei išsisaugosime greitai paruošiamų užkandžių receptų.
       2024-03-27 09:58:27

Kaip keičiasi vairavimo įpročiai persėdus į elektromobilį?

Nors šiandien didelę dalį naudojamo transporto vis dar sudaro benzininiai ar dyzeliniai automobiliai, perėjimas prie aplinką tausojančių elektromobilių įgauna vis didesnį pagreitį.
       2024-03-27 09:50:59

4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą

Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
       2024-03-27 09:39:24

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios gali būti lemtingos vandenyje“.
       2024-03-27 09:32:07

Delsimas mažinti naftos degalų vartojimą kainuoja 1 mln. eurų per darbo dieną

Kiekviena darbo diena, per kurią nepriimami sprendimai mažinti naftos degalų vartojimą transporto sektoriuje, Lietuvos biudžetui tiesiogiai reiškia apie 1 mln. eurų praradimų – negautų pajamų ir atsiradusių papildomų išlaidų.
       2024-03-27 09:26:50

Sinchronizuotas palūkanų karpymas Europoje ir nerimo ženklai JAV

2024-uosius rinka pradėjo optimistinėmis nuotaikomis: tiek rinkos dalyviai, tiek paskolų turintys gyventojai ir verslai nekantrauja, kada gi pasaulio centriniai bankai pirmą kartą sumažins bazinę palūkanų normą.
       2024-03-26 09:27:44

„Tele2“ tinkle jau veikia nauji dvylikaženkliai numeriai: numerių pakaks

Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ tinkle jau pradėjo veikti pirmieji dvylikos simbolių telefono numeriai. Atsižvelgiant į šalyje atsiradusį naujų telefono numerių stygių, galimybę naudoti dvylikaženklius numerius pasiūlė Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-03-22 17:06:36

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

Vanduo – svarbiausias gyvybės šaltinis žemėje, sudarantis net 60–75 proc. žmogaus kūno masės. Sertifikuota vandens someljė Aistė Miliūtė pabrėžia, kad vandenyje esantys mineralai – organizmo trąšos, kurios būtinos kiekvienam žmogui.
       2024-03-21 18:33:11

Finansinių apgavysčių mastai auga: kieno naudai veikia dirbtinis intelektas?

Finansinės institucijos ir elektroninis verslas nuolat tobulina sistemų saugumą, aktyviai užsiima vartotojų informacinio raštingumo edukacija, o auganti dirbtinio intelekto (DI) pažanga sparčiai prisideda prie inovatyvių verslo sprendimų.
       2024-03-20 17:40:16

Kaip atskirti alergiją nuo peršalimo ligų ir gripo?

Pavasaris pasižymi ne tik ilgesnėmis dienomis ar šiltesniu oru, bet ir gausesniu žiedadulkių bei kitų ore tvyrančių alergenų kiekiu. Sezoninės alergijos dėl savo simptomų dažnai maišomos su peršalimo ligomis arba gripu, tačiau vaistininkai perspėja, kad būtina žinoti, nuo ko gydomasi.
       2024-03-20 17:21:02

Atakuojami Ukrainos televizijos kanalai palydove „Eutelsat Hotbird“

Pranešama, kad Ukrainos tarptautiniai kanalai „Freedom“ ir „Dom“, transliuojantys iš „Eutelsat HotBird“ palydovo, buvo užstrigę.
       2024-03-19 16:58:06

Pasitikrinkite dar kartą: primena, kaip telefone įsijungti saugos pranešimus

Lietuvoje reguliariai vykdomos civilinės saugos pratybos, gamtos stichijos – tai kelios priežastys, dėl kurių šalies gyventojai į mobiliuosius telefonus gauna informacinius perspėjimo pranešimus.
       2024-03-19 10:18:35

Ilgesnės dienos – mažesnės elektros sąskaitos: kokie įpročiai jas dar sumažins?

Šiltuoju metų laiku įprastai tikimės sulaukti mažesnių sąskaitų už dujas, šiluminę ar elektros energiją. Vis dėlto kartais sąskaitos ne mažėja, o priešingai – išauga.
       2024-03-18 11:21:18

Vairuotojų išbandymas duobėtais keliais, gatvėmis: nuostoliai siekia tūkstančius

Atėjus pavasariui vairuotojų gyvenimą kartina duobės mūsų šalies gatvėse ir keliuose. Pataikius į duobę kartais pakanka pakeisti padangą, tačiau dažnai transporto priemonę, deja, tenka gabenti į remonto dirbtuves.
       2024-03-15 16:47:59

ES reguliavimas „ChatGPT“ ir dirbtiniam intelektui: pliusų daugiau, nei minusų?

Šią savaitę Europos Parlamentas (EP) vienbalsiai patvirtino taisyklių rinkinį, kuris reguliuos dirbtinio intelekto (DI) įrankius, įskaitant „Google Gemini“ ir „ChatGPT“.
       2024-03-15 15:20:11

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.
       2024-03-15 14:32:47

Lietuvoje pasirinktas 5G diegimo būdas gerina ne visus kokybės parametrus

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2023 m. atliko mobiliosios interneto prieigos paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo matavimus Lietuvos teritorijoje veikiančiuose operatorių UAB „Bitė Lietuva“, Telia Lietuva, AB, UAB „Tele2“ tinkluose.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-03-12 13:38:53

Žvejyba – ar tikrai verta?

Žvejyba nėra tik žuvų gaudymas; tai laisvalaikio praleidimo būdas, aistra ir veikla, kuri turi gilią reikšmę daugeliui žmonių visame pasaulyje. Nuo ramybės akimirkų, praleistų prie vandens, iki didžiulio džiaugsmo, kurį suteikia didelio laimikio sugavimas. Žvejyba teikia daugybę patirčių, kurios praturtina tiek protą, tiek sielą.
       2024-03-12 12:50:01

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2023 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas.
       2024-03-08 18:44:44

FM siūlo reikšmingai didesnes baudas ir daugiau saugiklių azartiniams lošimams

Finansų ministerija pristatė parengtas azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisas, kuriomis reikšmingai didinamos baudos azartinių lošimų organizatoriams už įstatymo reikalavimų nevykdymą.
       2024-03-08 10:16:10

Amžiui nepavaldus kelionių troškimas: kur dažniausiai keliauja senjorai?

Kelionių organizatoriai pastebi, kad kasmet vis daugiau vyresniosios kartos atstovų nori pažinti pasaulį ir leidžiasi atostogauti į svečias šalis. „Tez Tour“ atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, 55 metų ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų keliautojų.
       2024-03-07 20:15:00

„Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

„Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis.
       2024-03-07 20:09:02

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.
       2024-03-07 13:40:46

Atkreipia dėmesį į dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto praėjusiais metais pateiktais duomenimis, Lietuvoje net ketvirtadalis žmonių kenčia nuo nugaros ar kaklo skausmų, o beveik vienas iš penkių – nuo rankų, kojų skausmo.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
       2024-03-06 16:40:13

„Elektrum Lietuva“ pajamos augo 1,7 karto, pelnas – 5 kartus

Didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ neaudituotais duomenimis pernai gavo 357 mln. eurų pajamų ir uždirbo 3,3 mln. eurų grynojo pelno – atitinkamai 1,7 ir 5 kartus daugiau negu 2022 m.
       2024-03-06 16:30:24

Pajamų deklaravimas ir įmokos „Sodrai“: ką svarbu žinoti

Prasidėjus pajamų deklaravimui, savarankiškai dirbantys gyventojai turėtų prisiminti, kad nuo uždirbtų ir deklaruotų pajamų taip pat reikia sumokėti ir socialinio draudimo bei sveikatos draudimo įmokas.
       2024-03-06 16:24:50

Šį delikatesą valgė dar pirmykščiai žmonės: jis turi unikalią dietinę savybę

Austrės – visais laikais Europos didikų mėgtas delikatesas, neseniai iš naujo atrastas ir Lietuvoje. Savo išskirtiniu, vandenynu alsuojančiu skoniu jos papuošia dažną šventę ar draugų susibūrimą.
       2024-03-05 19:54:51

Palygino Baltijos šalių gyventojų taupymo ir apsipirkimo įpročius

„Rimi“ duomenimis, per praėjusius metus tinklo parduotuvėse visoje Lietuvoje parduota beveik 1 715 tonų nukainotų maisto produktų su besibaigiančio galiojimo terminu. „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius Vaidas Lukoševičius sako, kad tokia iniciatyva padėjo pirkėjams ženkliai sutaupyti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.