Naujienos

Keliautojos patirtys: Sacharos dykuma, motoroleris ir nelegalus restoranas

2018-01-25 21:01:52

Be kelionių savo gyvenimo neįsivaizduojantiems keliautojams nėra paprasta į vieną vietą surinkti savo įspūdžius. Per daugybę metų jie išsibarsto, lieka tik tai, kas užfiksuota kelionės dienoraščiuose ir nuotraukose.

Keliautoja, žurnalo „Keliauk!” redaktorė, dviejų knygų autorė Dalia Smagurauskaitė šį savaitgalį tarptautinėje parodoje „Adventur 2018“ kviečia į diskusiją „Kelionės mano gyvenimo būdas“. Prieš ją Dalios paprašėme pasidalinti savo patirčių trejetukais.

Šalys

Viliokė Italija pagrobė jos širdį labai seniai ir neketina atiduoti. „Mūsų santykiai – komplikuoti, o nuo meilės iki neapykantos, taip pat ir atgal – mus visada skiria vos vienas kitas žingsnis, – sako Dalia. – Cappuccino ir cornetto ryte – begalinė meilė! Trys valandos kamštyje mieste – pyktis! Prieblandoje skendinčios Giotto freskos bažnyčioje Florencijoje – susižavėjimas! Penkiolika skirtingų kabinetų vienai pažymai gauti – neapykanta!“

Italijoje Dalia praleido šešerius metus, o štai Jordanijoje buvo tik atostogų, tačiau ir per trumpą laiką ši šalis jai paliko neišdildomą įspūdį. Marso kanjonus primenančios dykumos ir wadi, senasis Petros miestas ir karalių kelias, kryžiuočių pilys ir Negyvoji jūra, o svarbiausia – draugiški vietiniai priverčia nepaliaujamai žavėtis Jordanija. Be to, čia vis dar galima pasijusti šiek tiek atradėjais – arabijos lorencais ir indiana džounsais.

Trečiąją vietą Dalia atiduoda Lietuvai. Nepaprasta jai atrodo Labanoro giria ir Aukštaitijos nacionalinis parkas, kurį draugai italai vadina little Tuscany, t.y. mažąja Toskana dėl banguojančių kalvų ir išsibarsčiusių kaimelių.

Miestai

„Paminėti vos tris miestus – tai kaip liepti atsirinkti tris reikalingiausius pirštus“, – juokiasi Dalia ir vis dėlto išsirenka.

Kad Niujorkas jai patiks, žinojo dar nė nenusipirkusi lėktuvo bilieto: „Išlipusi iš metro Manhetene pamaniau, kad esu filme, tik transformerių ir Supermeno kažkodėl nebuvo. Savaitė nenutylančioje pasaulio sostinėje – labai mažai, bet per ją tiek daug gali nutikti, nuo žymiausių muziejų ir šampano ant dangoraižio stogo iki pašėlusios šventės Little Italy ir net sprogusios bombos.

Marakešas Dalią buvo tiesiog apsėdęs. „Neveltui ten gyvena džinai ir vis dar galima sutikti pasakotojų, – juokiasi. – Dusinantis rugpjūčio karštis, lipnus oras, aiškiaregiai, pardavėjai, valkatos ir šiaip keistuoliai, ažūriniai rijadų skliautai ir aptrupėjusios sienos. Miestas susuka galvą, todėl svarbiausia nepapulti į derybas dėl didžiulio kilimo.“

Barselona – sena draugė. Šis miestas gerai pamaitina, pagirdo, saulės spinduliais ir jūros ošimu apgobia. „Čia visada pasivaikštau siauromis Barri Gotic gatvelėmis ir aplankau juodąsias Barselonos madonas, patikrinu Sagrada Familia statybų progresą ir užsuku į kokį muziejų ar turgų. Visa kita lieka improvizacijoms“, – pasakoja.

Transportas

Kad ir kaip Dalia bijo skristi, mėgstamiausia transporto priemonė yra lėktuvas. „Labiausiai įsiminęs buvo trumpas ir baisus: „Maršrutas Elbos sala–Piza, 25 minutės skrydžio su čekų inžinerijos pažiba „Let L-410 Turbolet“; penki keleiviai, šuo ir du pilotai. Sėdėjau tiesiai pilotams už nugaros ir per priekinį stiklą galėjau stebėti į kairę–dešinę siūbuojantį nusileidimo taką. Tiesą sakant, takas nesiūbavo, siūbavo audros blaškomas lėktuvas. Kai lėktuvas nusileido, kapitonas paplojo antrajam pilotui per petį sakydamas „šaunuolis, nusileidai.“

Antroje vietoje jos mėgstamiausių transporto priemonių sąraše atsiduria motoroleris – su juo romantiška, greita ir patogu – ypač, kai nėra net menkiausios galimybės rasti laisvą parkavimo vietą. „Įsivaizduokit saulės kaitinamą Andalūziją arba beprotiškas Bankoko gatves! Verta pabandyti visais atvejais“, – neabejoja. Prasčiausi jos santykiai yra su vandens transportu. Sako, vien nuo minties apie keltą ir didelius bangų sūpuojamus laivus norisi griebti saują ženšenio tablečių.

Maistas

Be to, kad smagu skaniai pavalgyti, maistas Daliai yra dar ir neatskiriama šalies, kultūros, žmonių pažinimo dalis. Viena keisčiausių vietų, kurioje pabuvojo – nelegalus restoranas šalia Livorno. „Stalą jame rezervuoti būtina, – sako, – o rezervuojant ne pro šalį pasakyti, kas rekomendavo ir kas telefono numerį davė. Iki pušyne įsikūrusio restorano veda tamsus miško keliukas. Pats restoranas – keli naudojimui pritaikyti konteineriai, šeimininkas primena Karibų jūrų piratą. Na, o maistas – žuvis ir jūros gėrybės – švieži ir puikūs.“

Egzotiškais patiekalais – kirminiukais ar jūrų kiaulytėmis, kuriuos būtų ragavusi, keliautoja pasigirti negali. „Nuo lietuviško bulvės geno pabėgti sunkiai įstengiu, – prisipažįsta, – todėl vos nuvažiavusi į Briuselį susirandu belgiškas bulvytes su padažu siūlantį food truck‘ą ir mėgaujuosi pačiu paprasčiausiu gatvės maistu.“

Svarstydama apie trečiąją vietą ji tikina, jog norėtų išbaidyti kai ką neįprasto – 5 metrai po vandeniu įsikūrusį restoraną „Ithaa“ Rangali saloje, Alif Dhaal atole Maldyvuose. Jo konstrukcija pagaminta iš permatomo stiklo pluošto, todėl lankytojai gali gėrėtis 270-ies laipsnių povandenine panorama ir jūros gyventojais.

Jausmas

Daliai beprotiškai patinka jausmas, kuris užklumpa nusileidus oro uoste, kuriame anksčiau nėra buvusi. „Išlipus iš lėktuvo įstringa kvapas – Roma kvepia drėgme ir pinijomis, Milanas atsiduoda smogu, Stokholmas – šalčiu, o grįžusi į Vilnių visuomet pasiruošiu stipraus vėjo gūsiams. Taip prasideda dar viena, visada kitokia kelionė“, – šypsosi. Su tokiu pat nekantrumu ji laukia akimirkos, kai įžengs į viešbučio kambarį.

Kelionėse, prisipažįsta, užklumpa daugybė jausmų – susižavėjimas, nuostaba, kartais liūdesys ir beviltiškumas. Vienas iš labiausiai įsiminusių – nuostaba, apėmusi Sacharos dykumoje naktį. „Tik ten esu mačiusi šviesos nesuterštą naktinį dangų su beprotišku kiekiu žvaigdžių, galaktikų ir ryškia paukščių tako juosta. Po tokiu dangumi sunku suvaldyti emocijas, o atitraukti akis dar sunkiau. Kaip gerai, kad to, bent jau mano atveju, buvo neįmanoma nufotografuoti – gavau kelias valandas no-tech poilsio ir įspūdį visam gyvenimui“, – prisimena.

Nuotykiai

Pats keisčiausias 2017-ųjų Dalios nuotykis buvo visai netikėtai planuose atsiradusi ir įvykusi kelionė į Černobylį. Dvi paros be miego, sienos Lenkija-Ukraina kirtimo ypatumai, tušti ir duobėti Ukrainos keliai aplink Černobylio evakuacijos zoną: „Praėjus patikros postą ir įvažiavus į zoną, apima keistas jausmas – tarp liūdno istorijos suvokimo iki didžiulio smalsumo ir noro pamatyti, sužinoti kuo daugiau. Tempas beprotiškas, valgyti ir gerti nepatartina, tačiau per tas 8–9 valandas spėjome pamatyt mitais apipintą DUGA anteną, 2000 gyventojų vis dar turintį Černobylio miestą, stalkerių slėptuvę, naująjį sarkofagą, technikos kapinynus, pervažiuoti rudąjį mišką ir pasivaikščioti po Pripetės miestą, kažkada buvusį namais 50-čiai tūkstančių žmonių.“

Rinkdama medžiagą savo knygai apie Siciliją, keliautoja saloje praleido daug laiko ir bendravo su daugybe įdomių, keistų, o kartais ir nelabai malonių žmonių. „Štai vieną vakarą buvau pakviesta vakarienės į nuošalią vilą, – prisimena. – Vienas iš svečių, išgėręs gerokai raudono vyno ir žmoną su sūnumi palydėjęs miegoti, staiga ėmė pasakoti apie savo tiesioginius ryšius su mafija.“

Neapolyje, kažkada jaunatviško kvailumo apimta, lietuvė derėjosi su vagimi. Jis prisistatė su peiliu reikalaudamas 20 eurų. „Man, studentei, tokia suma pasirodė didžiulė, pasakiau, kad neturiu, – pasakoja, – Vagišius nuleido kainą iki 10 eurų. Kol bandžiau aiškinti, kad neturiu pinigų, atėjo to tipo draugas ir liepė nesikabinėti prie „vargšės mergaitės.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-26 12:51:17

Farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.
       2024-04-25 19:58:59

Kaip būti arčiau gamtos, jei neturite nuosavo kiemo?

Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.