iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Pasaulinė televizijos diena: kokia bus ateities televizija?

2018-11-21 17:09:54

Lapkričio 21-ąją minima Pasaulinė televizijos diena. Beveik šimtmetį gyvuojanti televizija sparčiai ištobulėjo, darė įtaką ir yra bene didžiausio visuomenės pasitikėjimo sulaukiantis komunikacijos kanalas.

Kokia bus XXII amžiaus televizija, ar ją nagrinėsime kaip praėjusio amžiaus literatūros kūrinius? Ko reikia gerai televizijos dramai sukurti? Atsakymus į šiuos klausimus Berlyne vykusioje Europos televizijos dramų laboratorijoje pateikė televizijos industrijos profesionalai iš Europos ir JAV.

Kūrėjai pasirenka, kokią televiziją kurti

Europos televizijos dramų laboratorijoje dalyvavusios Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kūrybinių industrijų fakulteto Kūrybos technologijų laboratorijos vedėjos ir studentų televizijos iniciatorės Aistės Ptakauskės dėmesį patraukė populiaraus amerikiečių serialo „Reklamos vilkai“ (angl. "Mad Men") scenaristo Victoro Levino išsakytos mintys apie autorinę televiziją, kad ji, kaip ir bet kuri kita autoriaus kūryba, turi aiškią koncepciją ir viziją, kurią autorius nori perteikti, todėl kūrėjas renkasi: ar kanalą panaudoti pinigams užsidirbti, ar tam, kad pasakytų kažką prasmingo apie visuomenę ir žmogaus prigimtį.

A. Ptakauskės nuomone, pirmasis pasirinkimas veda masinės produkcijos link, kuri ilgam nelieka žiūrovų atmintyje, o antrasis – prie tokios televizijos, kuri kelia diskusijas ir verčia pamąstyti. „Televizijos kūrėjai gali ne tik suteikti pramogą žiūrovams, bet ir paskatinti juos susimąstyti. Pasinaudojus šia galimybe, televizija netaps vienadienė, ji galėtų tapti socialiniu komentaru ar meno kūriniu, kuris XXII amžiuje bus analizuojamas taip pat, kaip dabar praėjusio amžiaus literatūra. Todėl visada galime pasirinkti, kokią televiziją norime kurti“, – įsitikinusi A. Ptakauskė.

3 gerai televizijos dramai būdingi bruožai

Televizijos dramos, sulaukiančios pasaulinio pripažinimo, pasižymi trimis pagrindiniais bruožais. Visų pirma, jų pagrindinius veikėjus drasko stiprus vidinis konfliktas, kuris generuoja visą dramos veiksmą. Kuo sunkiau herojus išsprendžia konfliktą, tuo ilgiau turi šansų gyvuoti televizijos drama.

A. Ptakauskė atkreipia dėmesį, kad antras geros televizijos dramos požymis – aktuali tema. Kaip pavyzdį ji pateikia danų televizijos dramą „Pilis” (dan. "Borgen"), kurioje pasakojama apie išgalvotą Danijos Ministrę Pirmininkę ir keliamas klausimas: ar moteriai šiuolaikinėje visuomenėje įmanoma turėti sėkmingą karjerą ir būti laimingai? Padarydami pagrindinę heroję Ministre Pirmininkę, filmo kūrėjai siekė, kad visi iššūkiai ir sunkumai, su kuriais šiuolaikinėje visuomenėje tenka susidurti karjeros siekiančioms moterims, „Pilyje“ būtų atskleisti kiek įmanoma platesniame kontekste.

Temos aktualumas neturėtų būti siejamas vien su šiuolaikiškumu. A. Ptakauskė pastebi, kad serialo „Sostų karai” (angl. "Game of Thrones") ) veiksmas nevyksta atpažįstamoje šiuolaikinėje visuomenėje. „Milžiniško populiarumo serialo tema aktuali ir suprantama kiekvienam šiuolaikiniam žiūrovui. Žiūrėdamas šią dramą, žmogus priverstas susimąstyti apie tai, kaip atrodytų pasaulis, jeigu jo gyventojams nerūpėtų niekas – tik galia“, – teigia VGTU dėstytoja.

Prakalbusi apie serialą „Sostų karai“, A. Ptakauskė atskleidžia ir trečią ne mažiau svarbų geros televizijos dramos bruožą – išgalvotą pasaulį, kuriame gyvena ir veikia personažai. Šis pasaulis, anot jos, turi įtraukti, užburti, įtikinti ir priversti nevalingai sušukti: „Va, šito dar nesame matę!”

„Originali draminė prieiga masina prie televizijos ekranų, o aktuali tema ir herojai su stipriu vidiniu konfliktu išlaiko žiūrovų susidomėjimą. Todėl televizijos dramų kūrėjams tenka nemenkas iššūkis. Viena vertus, jie turi sukurti originalų ir dar nematytą dramos pasaulį. Kita vertus, žvelgdami į tą pasaulį, žiūrovai turi jaustis taip, lyg stebėtų savo pačių vidinę dramą“, – iššūkius įvardija A. Ptakauskė.

Kokia bus ateities televizija?

Analizuodami užsienio šalių televizijos dramas, turime pripažinti, kad lietuviškos televizijos dramos pasaulinėje rinkoje vis dar nekonkurencingos. Anot VGTU dėstytojos, tokia situacija tęsiasi todėl, kad dauguma mūsų šalies prodiuserių ir transliuotojų neskiria pakankamai laiko ir išteklių scenarijams kurti. Lietuvoje itin gajus klaidingas įsitikinimas, kad gerą scenarijų per mėnesį gali parašyti vienas žmogus. Tačiau pasaulyje tokia praktika netaikoma – Vakarų Europos šalyse televizijos dramų scenarijai vystomi mažiausiai metus.

A. Ptakauskės manymu, ateityje televizija darysis vis drąsesnė ir aštresnė, nebijanti imtis pačių jautriausių visuomenės temų. Ji priduria, kad auganti komunikacijos kanalų gausa lemia vis didesnę auditorijos fragmentaciją – kiekvienas žiūrovas nori matyti tik jam aktualų turinį. „Turinio įvairovė ateityje turės neišvengiamai augti. Tai reiškia, kad pasaulinėje rinkoje atsiras vis daugiau vietos įvairioms kalboms, požiūriams, kultūroms. Izraelyje sukurta televizijos drama „Fauda“ yra puikus šios tendencijos pavyzdys – drama hebrajų ir arabų kalbomis transliuojama su angliškais subtitrais „Netflix“ platformoje ir žiūrima visame pasaulyje. Manau, ateityje tokių hitų iš mažų šalių, įskaitant ir Lietuvą, pasaulinėje rinkoje tik daugės“ – įžvalgomis dalijasi A. Ptakauskė.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų el. paštas:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
iliustracija2019-05-25 09:22:31

Saulės spinduliai gali pakenkti ne mažiau nei rūkymas

Visuomenėje gausu mitų apie deginimąsi saulėje. Vieni tiki, kad pasitepus apsauginiais kremais neįmanoma gražiai įdegti, kiti traukia vitamino D kortą – juk reikia kuo ilgiau saulėje, kad organizmui jo netrūktų.
iliustracija2019-05-24 08:21:39

Maksimalus kaupimas pensijai – kas tai yra ir kodėl verta jį pasirinkti?

Lietuvos dirbantieji, kurie iki šiol II pensijų kaupimo pakopoje dalyvavo tik „Sodros“ lėšomis arba nekaupė išvis, nuo šių metų pradžios pradėjo kaupti mažesne apimtimi. Numatyta, kad mėnesinės įmokos turėtų išaugti ir po 5 metų pasiekti maksimalią apimtį.
iliustracija2019-05-23 14:28:06

Nuomonė: ar reikia pirkti būstą visam gyvenimui

Nors gyvenamosios vietos keitimas yra labai atsakingas žingsnis, tačiau laikai, kai namai buvo statomi tokie, kad tiktų visiems, o pirkdavome būstą tik kartą gyvenime – jau praeityje.
iliustracija2019-05-23 13:49:20

Atmintinė, į ką atsižvelgti ir ko nepamiršti organizuojant laidotuves

Artimojo netektis dažniausiai užklumpa netikėtai – net jei ir atrodo, kad tam ruošėmės, emocinis smūgis yra neišmatuojamas. O ką jau kalbėti apie rūpesčius ir pareigas, kurias privalome atlikti, kad tinkamai pagerbtume išėjusįjį ir atsisveikintume su juo.
iliustracija2019-05-23 13:19:50

Tyrimas: ko iš savo darbdavio tikisi lietuviai?

Pagrindine idealaus darbdavio savybe 7 iš 10 Lietuvos darbuotojų įvardija sąžiningumą, darbo prasmę įžvelgia finansinėje naudoje, o motyvacijos ir įsitraukimo savo darbe kasmet stokoja vis labiau.
iliustracija2019-05-22 12:10:20

Ar reikia mokėti už leistinąją naudoti galią, jei nevartojama elektros energija?

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą dėl teikiamų apmokėti sąskaitų, pasisakė, kad operatorius pagrįstai reikalauja mokėti už leistinąją naudoti elektros energijos galią.
iliustracija2019-05-22 09:11:58

Registrų centras bus perduodamas Ekonomikos ir inovacijų ministerijai

Atlikus esminę Registrų centro pertvarką – strateginę, struktūrinę, užkardžius korupcijos apraiškas – valstybės duomenis valdančią įmonę numatoma perduoti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, vykdančiai informacinių išteklių konsolidavimą valstybės lygmeniu.
iliustracija2019-05-22 09:05:29

Mitai ir faktai: autonominiai automobiliai mūsų ateities keliuose

Tobulėjant automobilių ir technologijų rinkai, vis dažniau girdime, kad jau netolimoje ateityje dirbtiniu intelektu valdomos mašinos sugebės pakeisti vairuotojus. Tačiau niekam nėra paslaptis, kad autonominių automobilių pritaikymas kelia tam tikrus iššūkius, girdime įvairiausias diskusijas apie jų naudą ir galimą riziką.
iliustracija2019-05-21 18:22:44

„AUTOKURTAS“ tampa oficialiu „FORD TRUCKS“ atstovu Lietuvoje

„FORD TRUCKS“, vienas didžiausių komercinių sunkvežimių gamintojų pasaulyje, pasirašė bendradarbiavimo sutartį su AUTOKURTAS, UAB, kuri tampa oficialiu šio prekinio ženklo atstovu Lietuvoje. Derybos dėl „FORD TRUCKS“ komercinio transporto atstovavimo Lietuvoje užtruko apie metus.
iliustracija2019-05-21 18:14:22

Kietasis „Brexitas“ gali patuštinti kišenes

Nuolat stringančios derybos dėl Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES), vadinamojo „Brexito“, kelia nerimą įvairių sričių atstovams. Vieni jų –perkantys internetu. Jiems, panašu, gali ateiti kur kas sunkesni laikai.
iliustracija2019-05-20 19:07:04

Kaip tvarkoma jūsų darbo vieta: nuo ekologijos iki išmaniųjų programėlių

Aplinka, kurioje dirbame, įprastai nė kiek neatsilieka nuo mūsų kasdienybės tempo. Juk progreso, galinčio padidinti darbo našumą bei taupyti mūsų laiką, ieškome visose srityse – ar tai būtų modernūs darbo įrankiai, interjero sprendimai ar priemonės, skirtos šiai aplinkai prižiūrėti.
iliustracija2019-05-18 07:05:37

Po detalės keitimo Druskininkų keltuvas atnaujins darbą

Praėjusį savaitgalį dėl gedimo sustoję Druskininkų “Lynų kelio” keltuvai planuoja darbą atnaujinti jau ryt. Iš Šveicarijos gamintojo pristatyta nauja ir originali pagrindinė pavara. Ją pakeitus keleiviai bus pradėti kelti jau šeštadienį ryte.
iliustracija2019-05-17 15:16:27

Daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos žmonių namų saugumą patiki šunims

Tyrimas parodė, kad daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos žmonių būsto ir jame esančio turto saugumą patiki namuose laikomiems šunims. Kinologas Artūras Zaleckas tokią statistiką sieja su prastesne mūsų šalies kinologine kultūra.
iliustracija2019-05-17 15:06:06

Valstybinė ligonių kasa nupirko vakcinas nuo tymų

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nupirko vakcinas nuo tymų. Pirmosios vakcinos dozės Lietuvą turėtų pasiekti jau vasarą. „Vakcinų nuo tymų šįkart nupirkta net 120 tūkst. dozių.
iliustracija2019-05-17 15:01:01

Kaip neišleidžiant daug pinigų suplanuoti įdomią kelionę?

Artėjanti vasara žadina norą mažiau sėdėti namuose ir daugiau veikti. Vienas geriausių būdų atitrūkti nuo rutinos – leistis į kelionę. Kartais atidedame tokias mintis, nes išvykų planavimas, atrodo, reikalauja didelio pasiruošimo ir lėšų.
iliustracija2019-05-17 14:56:50

IT specialistų rinka Baltijos šalyse: Lietuva vejasi pirmaujančią Rygą

Lietuva laikoma Baltijos šalių IT centru, tačiau kaip rodo naujausi tyrimo duomenys, pagal programuotojų skaičių Vilnių ir Kauną kartu sudėjus lenkia mūsų artimiausios kaimynės Latvijos sostinė Ryga.
iliustracija2019-05-17 14:51:14

Tarptautinė telekomunikacijų diena: 154 metai ir 5 ryškiausios technologijos

Gegužės 17 arba Tarptautinė telekomunikacijų diena gali pasirodyti kiek keista. Kaip ją minėti? Ypatingai, kai ši diena dar vadinama ir Pasaulio informacinės visuomenės diena.
iliustracija2019-05-17 14:43:32

Žaidimai, pasibaigę nuostoliais: kaip apsaugoti vaikus ir brangius daiktus?

Artėja vasaros atostogos, todėl vaikų žaidimai netrukus iš mokyklos persikels į namų ir kiemo erdvę, o ten, kur smagiai laiką leidžia vaikai, dažnai pasitaiko ir nuostolių.
iliustracija2019-05-16 08:15:53

Gyventojai nuomonės nekeičia: būstas dar brangs

Lietuvos gyventojai kol kas nekeičia nuomonės dėl būsto kainų krypties per artimiausius dvylika mėnesių. SEB banko užsakymu balandžio pradžioje atlikta apklausa atskleidė, kad 54 proc. apklaustųjų tikisi, jog būsto kaina per vienus metus padidės.
iliustracija2019-05-16 08:09:33

Tyrimas atskleidė – lietuvius pirkti internetu paskatintų viena priemonė

Lietuvius apsipirkti tam tikroje e. parduotuvėje paskatintų galimybė pasirinkti įsigytos prekės pristatymo laiką vienos valandos tikslumu, skelbia naujausio tyrimo duomenys. Pagal tokios paslaugos populiarumą šalyje itin mažai atsiliekame nuo Europos vidurkio.
iliustracija2019-05-16 08:00:33

Beribės dronų galimybės: nuo įspūdingų vaizdų iki organų transportavimo

Bepiločių orlaivių pritaikomumas skirtingose srityse didėja, o bene didžiausią paklausą turi fotografuojantys ar filmuojantys dronai. Jei anksčiau akį džiugino net paprasta iš drono padaryta nuotrauka, tai šiandien dronais filmuojami ar fotografuojami kadrai prilygsta kokybiškam kinematografiniam vaizdui.
iliustracija2019-05-15 14:58:59

Keleivius Vilniaus oro uoste pavežėjai pasitiks tam skirtoje aikštelėje

Nuo birželio pradžios sostinės pavežėjai savo klientų Vilniaus oro uoste lauks specialiai jiems skirtoje vietoje, o keleiviams rasti išsikviestą automobilį bus dar patogiau.
iliustracija2019-05-15 14:47:57

93 procentus įvaizdžio lemia ne žodžiai: kaip elgtis darbo aplinkoje?

7 procentus. Tokią dalį mūsų pirmojo įspūdžio, anot psichologams puikiai žinomo tyrimo, lemia kalbos turinys. Likusius 93 proc. sudaro kūno kalba, laikysena, tonas ir gebėjimas išgirsti pašnekovą.
iliustracija2019-05-15 14:41:50

Stiprinamos pasaulinės Lietuvos lazerių pramonės pozicijos

Šiandien Lazerinių tyrimų centre Vengrijoje pradėjo veikti lietuvių pagaminta viena galingiausių pasaulyje lazerinių sistemų SYLOS. Unikalios lazerinės sistemos perėmimo naudoti ceremonijoje dalyvavo ekonomikos ir inovacijų viceministras Gintaras Vilda.
iliustracija2019-05-14 08:08:36

Tingime eiti į lauką? Gydytoja įspėja apie rimtus sveikatos sutrikimus

Jeigu pažvelgtumėme į savo eilinę dieną iš šalies, veikiausiai nustėrtumėme pamatę, kiek daug laiko praleidžiame uždarose erdvėse. Namai, automobilis, autobusas, mokykla ar darbas – tai tarsi užburtas ratas, į kurį įsisukę prarandame vieną didžiausių malonumų atšilus orams – buvimą lauke.
iliustracija2019-05-14 08:01:48

Butas su nuosavu kiemeliu: kaip jį įsirengti racionaliai ir jaukiai

Rytinė kava nuosavoje terasoje ir žaliasis plotas džiuginantis akį – apie tokią kasdienybę svajoja vis daugiau naujakurių, įsigyjančių butą su jaukiu nedideliu nuosavu kiemeliu. Specialistų teigimu, augant tokio formato butų paklausai, žaliojo ploto bei terasos įrengimo klausimas kyla ne vienam.
iliustracija2019-05-14 07:55:28

Egzaminų karštinė: 5 išmanūs patarimai, kaip jiems pasiruošti paprasčiau

Dvyliktokams dabar įtemptas laikas – šalies mokyklose pats brandos egzaminų sesijos įkarštis. Nors laiko liko nedaug, tačiau žinių bagažą papildyti dar galima, o kad tai padaryti būtų lengviau, ekspertai pataria pasitelkti išmaniąsias technologijas.
iliustracija2019-05-14 07:52:33

LRTK pradėjo vykdyti teisių turėtojų priežiūrą internete

Vykdydama intelektinės nuosavybės teisių turėtojų internete priežiūrą, 2019 m. gegužės 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) pirmą kartą priėmė sprendimą dėl privalomų nurodymų interneto prieigos paslaugų teikėjams davimo.
iliustracija2019-05-14 07:49:46

Apklausa: kas penktas Lietuvos gyventojas gyvena šia diena

Dauguma Lietuvos gyventojų nėra linkę planuoti savo pajamų ir išlaidų ilgesniam laikui, o net kas penktas apskritai gyvena tik šia diena. Tai, kad šalyje labai trūksta supratimo ir įgūdžių rūpintis asmeniniu bei šeimos biudžetu, atskleidė reprezentatyvi „Spinter tyrimų“ apklausa.
iliustracija2019-05-14 07:46:21

Dalinė apdaila: kada galėsite gyventi naujuose namuose?

Lietuvoje populiarumą išlaiko nauji būstai, kuriuos pirkėjai įsigyja su daline apdaila. Tai reiškia, kad, prieš kraustantis į naujus namus, naujakuriams dar reikia susiplanuoti nemažai darbų. Tad kokios pagrindinės užduotys ir investicijos?
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama