iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Vėžį sukeliantis virusas: mitai, tiesa ir būdai jį įveikti

2019-01-23 11:32:18

Kodėl susergama vėžiu? Kodėl kai kurių žmonių organizme užsimezga piktybiniai augliai? Mokslininkai dar tebegvildena šį klausimą ieškodami atsakymų. Ir kai kuriuos jų jau rado.

Diagnozuojama ne tik liga, bet ir grėsmė ja susirgti

Ieškant, kodėl žmogaus organizmas suserga onkologine liga, vienos jų, gimdos kaklelio vėžio, priežastis nustatyta gana tiksliai. 97 proc. atvejų jį sukelia tam tikri žmogaus papilomos virusų (ŽPV) tipai. Mirtinas priešas nustatytas. Negana to, sutelktos faktiškai visos įmanomos priemonės apsiginti nuo šios pasaulyje labai paplitusios pavojingos ligos jai dar net neprasidėjus.

Statistika sako: Lietuvoje kai kurios moterys pasirenka geriau mirti nuo gimdos kaklelio vėžio nei pasinaudoti suteikta galimybe iš viso ja nesusirgti, jei tokia grėsmė kiltų.

Kasmet mūsų šalyje apie 450 moterų suserga ir 250 miršta nuo gimdos kaklelio vėžio. Kas savaitę dėl gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje vidutiniškai netenkama 5 moterų.

„Tai reiškia, kad moterys savo sveikatai skiria pernelyg mažai dėmesio ar net visai neskiria", - apgailestauja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė doc. med. dr. Daiva Bartkevičienė.

Lietuvoje pagal gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą, kurioje turi galimybę dalyvauti visos privalomuoju sveikatos draudimu apdraustos 25-60 metų moterys, kartą per 3 metus jos gali nemokamai atlikti citologinį (PAP) tyrimą. Dėl šio tyrimo reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba akušerį-ginekologą. PAP tyrimas parodo ankstyvuosius patologinius gimdos kaklelio pokyčius. Taip atsiranda didelė tikimybė sustabdyti ligą ar pradėti laiku gydyti. Esant galimybei, moterims patariama atlikti ir papildomus tyrimus - skystųjų terpių citologiją, ŽPV tyrimą, imunocitologinį „CINtec PLUS" tyrimą.

Pasak docentės D. Bartkevičienės, atlikus paminėtus tyrimus, moteris paprastai iki trejų metų gali gyventi ramiai, nes šiais tyrimais galima diagnozuoti ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir padidėjusią galimybę juo susirgti. Nors dėl gimdos kaklelio vėžio moterys nemokamai tiriamos tik sulaukusios 25 metų, ginekologai akcentuoja, kad tai reikėtų padaryti pradėjus lytinį gyvenimą.

Mitai ir tiesa apie gimdos kaklelio vėžį

Periodiškai lankytis pas gydytoją akušerį-ginekologą ir profilaktiškai pasitikrinti sveikatą trukdo visuomenėje vis dar gajūs mitai apie gimdos kaklelio vėžį - onkologinę ligą, kuri pasaulyje tebelaikoma viena labiausiai paplitusių moterų mirties nuo vėžio priežasčių.

Mitas. Žmogaus papilomos virusas kelia grėsmę tik tiems, kurie dažnai keičia lytinius partnerius.

Tiesa. Taip, lytiniai santykiai yra dažniausias būdas perduoti ŽPV. Tarp suaugusiųjų, kurie yra lytiškai aktyvūs, šį virusą turi 70-80 proc. Tačiau užsikrėsti juo gali ne tik tie, kurie dažnai keičia lytinio gyvenimo partnerius. Didžiojoje Britanijoje penkerius metus buvo atliekamas didelis tyrimas. Buvo stebimos 15-19 metų merginos, tik ką pradėjusios lytinį gyvenimą. Po trejų tyrimų metų paaiškėjo, kad 43 proc. stebimų merginų, turėjusių gyvenime tik vieną lytinį partnerį, buvo infekuotos ŽPV. Taip buvo įrodyta, kad tapti infekuotu ŽPV pakanka vienintelio partnerio. Nepaisant to, padriki lytiniai santykiai, žinoma, padidina riziką užsikrėsti ŽPV ir kitomis pavojingomis infekcijomis.

Pasak docentės D. Bartkevičienės, kiti pagrindiniai gimdos kaklelio rizikos veiksniai, priklausantys nuo moters organizmo, yra silpna imuninė sistema, ankstyva lytinio gyvenimo pradžia, dažna lytinių partnerių kaita, nėštumų ir gimdymų, abortų skaičius, rūkymas, kontaceptinių tablečių vartojimas, lytinių takų infekcijos, socialinė-ekonominė būklė, ilgalaikis stresas.

Mitas. Jei ant kūno ar lytinių organų yra karpų, papilomų, vadinasi, yra didelė rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Tiesa. Priskaičiuojama 150 ŽPV tipų. Jie skirstomi į didelės ir mažos rizikos tipus. Vėžį sukelia didelės rizikos ŽPV tipai. Tarptautinė vėžio tyrinėjimo agentūra patvirtino, kad didelės rizikos žmogaus papilomos virusų yra keturiolika. Kitų virusų onkogeniškumas dar tiriamas, todėl ateityje patvirtintų didelės rizikos virusų gali būti ir daugiau. Didžiausios onkogeninės rizikos yra 16 ir 18 ŽPV tipai.

Docentės D. Bartkevičienės teigimu, gimdos kaklelio vėžys formuojasi ilgai, moteris nejaučia jokių simptomų, todėl dažnai liga pastebima per vėlai. Jos pradžioje dažniausiai nepasireiškia jokie klinikiniai požymiai. Ankstyvi simptomai gali būti pakitusios, gausesnės išskyros iš lyties organų, kraujavimas lytinių santykių metu ir po jų, ne menstruacijų metu, po menopauzės, maudimas apatinėje pilvo dalyje. 3-4 gimdos kaklelio vėžio stadijos simptomai yra ryškesni: vargina silpnumas, dubens ir kojų skausmai, ant kojų gali atsirasti edemų. Šlapinantis ar tuštinantis gali pasirodyti kraujo, jaučiamas maudimas juosmens srityje.

Mitas. ŽPV galima išgydyti (nors tai sunku ir brangu) imunomoduliatoriais ir priešvirusiniais vaistais.

Tiesa. Išgydyti galima virusų sąlygotas karpas ar ikivėžinius pokyčius, neretai ir vėžį, tačiau virusui įveikti vaistų nėra. Skirtingai nei herpes virusas, kuriuo kartą užsikrėtus žmogaus organizme lieka visam laikui, žmogaus papilomos virusas gali dingti savaime. 75 proc. atvejų taip ir nutinka, ypač jaunoms merginoms. Viruso savaiminis išnykimas priklauso nuo organizmo imuninės sistemos stiprumo bei viruso agresyvumo ir jo kiekio.

Per gyvenimą 4 iš 5 (apie 80 proc.) žmonių susiduria su vienokiu ar kitokiu ŽPV tipu. Gera žinia ta, kad mūsų imuninė sistema be gydymo susitvarko su šiuo virusu. Dauguma mūsų apie tai, kad kurį laiką esame ŽPV nešiotojai, iš viso nesužinome. Iš organizmo jis pasišalina apytikriai per 2 metus. Deja, jei pavojingos viruso atmainos lieka organizme, rizika susirgti vėžiu smarkiai padidėja. Dalies moterų imuninė sistema nepajėgia susidoroti su ŽPV. Infekcija tampa nuolatinė ir sukelia gimdos kaklelio ląstelių pokyčius. Infekuotos ŽPV ląstelės tampa nenormalios ir kiekviena nauja ląstelė susiformuoja kaip nenormali.

Atlikus tyrimus ir nustačius gimdos kaklelio vėžį, skiriamas chirurginis gydymas, spindulinė terapija ir chemoterapija. Spindulinis gydymas naudojamas naikinti patį naviką, o norint sustiprinti gydymo procesą, skiriama chemoterapija, kuri ląsteles padaro itin jautrias. Docentės D. Bartkevičienės teigimu, gydymas yra gana sudėtingas ir ilgas. Net jei liga išplitusi vietiškai, tačiau nėra metastazių kituose organuose, penkerius metus išgyvena apie 50-60 proc. moterų.

Jei liga nustatoma esant pirmai stadijai, penkerius metus išgyvena daugiau nei 90 proc. moterų.

Mitas. Nuo ŽPV galima skiepyti tik 11-13 metų mergaites. Vėliau tai daryti beprasmiška. Ir berniukams tokie skiepai yra reikalingi.

Tiesa. Nuo ŽPV galima skiepytis bet kokiame amžiuje. Be abejonės, efektyviausia tai padaryti iki viruso patekimo į organizmą, tai yra iki lytinio gyvenimo pradžios. Yra įtikinanti priežastis skiepytis paauglystėje: subrendusioms moterims gimdos kaklelio vėžys vystosi lėtai, o jauname amžiuje liga išveši labai greitai. Todėl net 70 proc. merginų iki 25 metų gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas 3-4 stadijos, kai jo gydymas jau menkai efektyvus. Skiepyti nuo ŽPV rekomenduojama ir berniukus. Ir ne tik todėl, kad ateityje jie neužkrėstų savo partnerių, bet ir dėl to, jog su tipais viruso, sukeliančio gimdos kaklelio vėžį, gali būti siejamos ir kitos onkologinės ligos, tarp jų ir tos, kurios kelia grėsmę vyrams (išangės, gerklų, varpos vėžys). Skiepytis gali ir suaugusios moterys - iki 45 metų ir vyresnės. Tai tik padidins jų šansus nesusirgti šia baisia onkologine liga.

Paaugliams nuo ŽPV reikia dviejų skiepų, suaugusiems - trijų. Tačiau ir vienas skiepas yra geriau nei nieko, nors visą apsaugą suteikia trys skiepai. Išankstinio testo dėl ŽPV organizme atlikti neverta, nes didelė tikimybė, kad suaugusieji jį turi.

Mitas. Nėra įrodytas vakcinos nuo ŽPV sukeliamo vėžio veiksmingumas.

Tiesa. Vakcina nuo ŽPV plačiai naudojama kiek daugiau nei dešimt metų. Šio laiko nepakanka įvertinti vakcinos veiksmingumą. Nepaisant to, didelis tyrimas, atliktas Suomijoje, dalyvaujant jame tūkstančiams jaunų moterų, parodė, kad grupėje tų, kurios prieš 10-12 metų buvo paskiepytos nuo ŽPV, per tą laiką nebuvo užregistruotas nė vienas gimdos kaklelio vėžio atvejis. Tarp tų, kurios nebuvo skiepijamos, vėžiu susirgo 10 moterų. Taip pat žinoma, kad šalyse, kuriose nuo ŽPV aktyviai skiepijamos paauglės, pastaraisiais metais 70 proc. sumažėjo gimdos kaklelio displazijos (tai yra aiškus ląstelių skaičiaus ir morfologinės struktūros pokytis atskiruose gimdos kaklelio gleivinės sektoriuose), kuri gali virsti vėžiu, sukelti nevaisingumą ar persileidimus, atvejų.

Mitas. Vakcina nuo ŽPV apsaugo nuo visų pavojingų viruso tipų.

Tiesa. Skiepijant naudojama mūsų šalyje kompensuojama vakcina apsaugo nuo dviejų agresyviausių ir pavojingiausių - 16-ojo ir 18-ojo ŽPV tipų, kurie sukelia 70-80 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Tyrimais nustatyta, kad vakcina yra 100 proc. veiksminga prieš 16-ojo ir 18-ojo ŽPV tipų sukeltus ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius.

Pasaulio medikų bendruomenė vienbalsiai sutinka, kad daug paprasčiau išvengti gimdos kaklelio vėžio nei susirgus gydytis. Klastingos onkologinės ligos galima išvengti dviem būdais: pasiskiepijus arba reguliariai lankantis pas akušerį-ginekologą ir atliekant reikiamus tyrimus.

Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akušerės-ginekologės docentės D. Bartkevičienės, gerai organizuotos gimdos kaklelio vėžio patikros programos (kai moteris profilaktiškai pasitikrinti skatina šeimos gydytojai, pacientėms siunčiami priminimai pasitikrinti) gali nuo 75 iki 85 proc. sumažinti sergamumą ir mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio. Oportunistinis programos vykdymas (kai moterys kreipiasi į gydytoją pagal galimybes) vėžio riziką sumažina nuo 40 iki 65 proc.

Reguliari gimdos kaklelio patikra yra pagrindinė priemonė siekiant užkirsti kelią šiai klastingai ligai. Nedelskite pasirūpinti savo sveikata, kreipkitės į savo gydytoją, nes vienas tyrimas, trunkantis kelias minutes, gali išgelbėti Jūsų gyvybę.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų el. paštas:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
iliustracija2019-04-25 14:01:29

Valstybė rizikuoja apriboti galimybę gydytis kompensuojamaisiais vaistais

Lietuvoje 56,1 proc. gyventojų miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) – pagal mirties priežastį esame lyderiai ir Europoje. Kiekvienais metais mūsų šalyje nuo ŠKL miršta apie 1500 darbingo amžiaus (iki 64 m.) gyventojų, o veiksmų, sumažinančių mirtingumą, nepakanka.
iliustracija2019-04-24 08:41:30

Užklupus negandai, gelbsti policijos patrulis

Kai balandžio 13-osios popietę staiga nutrūko 68-erių metų šiaulietės telefoninis pokalbis su anūkėmis ir ji nebegalėjo joms prisiskambinti, moteris surinko Bendrojo pagalbos telefono numerį ir paprašė policijos pagalbos. Šiaulietė labai nerimavo, nes, prieš nutrūkstant pokalbiui, ji išgirdo išgąstingus mergaičių šūksmus.
iliustracija2019-04-24 08:18:11

Nerašytos taisyklės kelyje: ar žinote, ką reiškia mirktelėjimas šviesomis?

Nors dalyvavimo eisme taisyklės yra nurodytos KET, tačiau kelyje galioja ir nerašytos mandagumo bei sklandaus judėjimo taisyklės, gero tono ženklu laikoma padėka manevrą leidusiam atlikti ar pabaigti vairuotojui. Tiesa, draudikai pastebi, kad kai kada vienas ir tas pats neformalus veiksmas gali būti suprastas dviprasmiškai.
iliustracija2019-04-23 16:35:02

Kiek elektrinių transporto priemonių tarša mažesnė nei įprastinių automobilių?

Europos aplinkos agentūra (angl. European Environment Agency, EEA) paskaičiavo, kad elektrinių transporto priemonių išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis,
iliustracija2019-04-23 16:28:12

Teisių neturintis vyras automobiliu važiavo beveik 200 km/val. greičiu

Praėjusią savaitę, balandžio 15-21 dienomis, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos pareigūnai tikrino, kaip transporto priemonių vairuotojai bei pėstieji eismo dalyviai laikosi kelių eismo taisyklių.
iliustracija2019-04-23 10:41:16

Demografiniai rodikliai jau spustelėjo aliarmo mygtuką

Pirmą kartą istorijoje pasaulyje yra daugiau pagyvenusių žmonių nei mažų vaikų, skelbia Jungtinės Tautos. Atlikti tyrimai rodo, kad 2018 m. pabaigoje vyresnių nei 65 metų žmonių skaičius viršijo vaikų skaičių.
iliustracija2019-04-20 08:01:50

Pietryčių Lietuvoje daugės antžeminės televizijos DVB-T kanalų

Paskelbtas konkursas retransliuojamo turinio licencijai 1 televizijos programai Pietryčių Lietuvos regione retransliuoti 31 televizijos kanalu Vilniuje, 31 televizijos kanalu Šalčininkuose ir 33 televizijos kanalu Švenčionyse, gauti.
iliustracija2019-04-20 07:53:24

Apie Orfėją, Avicii ir kartą, kuriai niekas neįdomu

Artėjant Lietuvos nacionalinio dramos teatro premjerai – Dovilės Zavedskaitės „Orfeo. Miesto šviesos“, Daiva Šabasevičienė kalbasi su spektaklio režisieriumi Naubertu Jasinsku. Tai yra Jūsų debiutas, tad įdomu būtų sužinoti, kur prasideda Jūsų režisūros šaknys?
iliustracija2019-04-20 07:12:02

Grafičių užrašais pastatus darkę jaunuoliai laukia teismo

Grafičių užrašais Vilniuje esančio Pranciškonų ordino vienuolyno ansamblio statinius darkę jaunuoliai laukia teismo. Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Rolandas Jurkevičius surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje penki asmenys kaltinami turto sunaikinimu ar sugadinimu bei viešosios tvarkos pažeidimu.
iliustracija2019-04-20 07:05:29

"Oro navigacija”: oro balionai toliau džiugins vilniečių ir sostinės svečių akis

"Oro navigacija” informuoja, kad pasikeitus Europos Sąjungos teisės aktų reglamentavimui ir atsižvelgiant į ženkliai išaugusį besileidžiančių ir kylančių lėktuvų skaičių Vilniuje, nuo gegužės mėnesio keisis skrydžių karšto oro balionais tvarka virš Lietuvos sostinės.
iliustracija2019-04-20 06:56:47

Kokios bus Velykos žiedadulkėms alergiškiems žmonėms?

Artėjantis šventinis savaitgalis bus sudėtingas asmenims, kurie yra jautrūs beržinių šeimos augalų žiedadulkėms. Nors Lietuvoje jau baigė žydėti alksniai, žiedadulkių kiekis oro mėginiuose vis dar aukštas.
iliustracija2019-04-19 14:29:47

4,5 mln. eurų parama gyventojams, planuojantiems įsirengti saulės elektrines

Balandžio 18 d. energetikos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo skiriama parama nedidelių, iki 10 kilovatų (kW) galios saulės elektrinių įsirengimui. Šią paramą galės gauti elektrą savo poreikiams iš saulės šviesos gaminti planuojantys individualių namų savininkai.
iliustracija2019-04-19 13:37:42

Kelionėse tykančios infekcijos: kaip jų išvengti?

Kiekvienais metais vis daugiau Lietuvos gyventojų kelionių metu užsikrečia virusiniu hepatitu A ir taip didina šios infekcijos plitimo bei protrūkių riziką šalyje. Kepenų uždegimą sukeliančios infekcijos būtų galima išvengti, jeigu žmonės prieš kelionę pasikonsultuotų su gydytoju dėl galimų profilaktikos priemonių.
iliustracija2019-04-19 13:31:48

5 situacijos, kai „kažką nuspaudžiame“ savo telefone ir kaip jų išvengti

Įsigijus naują išmanųjį telefoną prie jo galima praleisti valandų valandas, nes norisi viską ištyrinėti ir išbandyti. Paėmus į rankas naują telefoną tai ir rekomenduojama daryti – kuo greičiau išsiaiškinsite bei išbandysite visas jo funkcijas, tuo greičiau galėsite atskleisti visą telefono potencialą.
iliustracija2019-04-18 07:29:21

Oro erdvė – ne guminė: kaip joje telpa vis daugiau lėktuvų?

„Flightradar24“ vaizdas nepalieka abejingų – Europos žemėlapyje knibždėte knibžda įvairiais greičiais ir įvairaus dydžio simboliais pažymėtų lėktuvų – kiekvieną dieną Europoje aptarnaujama daugiau kaip 30 tūkst. skrydžių.
iliustracija2019-04-18 07:23:22

Lietuvoje atsiras objektas, padėsiantis gelbėti žmonių gyvybes

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad artimiausiais metais Lietuvoje atsiras ypatingos sveikatos priežiūrai ir mokslui svarbos objektas – ciklotronas, dar žinomas kaip dalelių greitintuvas.
iliustracija2019-04-17 15:22:47

Kokia spyna rakinate asmenines paskyras internete?

Šarvuotos namų durys, patikima spyna ir akylai saugomas raktas – nors net ir visos šios priemonės negali visiškai apsaugoti nuo vagystės, gyventojai kaip tik išmano bando apsaugoti namų turtą. Tačiau apie gresiančius pavojus virtualiame pasaulyje, internete, dažnai net nesusimąstome.
iliustracija2019-04-17 15:19:20

Paspirtukai – jau ne vaikų, o suaugusiųjų reikalas

Smagia vaikų pramoga buvę paspirtukai jau išsikovojo savo vietą suaugusiųjų pasaulyje. Paryžius pernai, Madridas bei Vilnius šiemet – šiuose Europos didmiesčiuose elektriniai paspirtukai tapo bendros miestų susisiekimo sistemos grandimi, veikiančia kaip dalijimosi paslauga.
iliustracija2019-04-17 15:10:27

Energetikų dieną: 5 patarimai, kurie padės taupyti energiją

Balandžio 17-ąją minima Energetikų diena. Šia proga energetikai kviečia visus energiją vartoti efektyviau, atsakingiau, taupiau. Lengvai įgyvendinami elektros ir dujų taupymo patarimai – ne tik sumažins sąskaitas, bet ir prisidės prie gyvybiškai svarbaus aplinkos išsaugojimo ateities kartoms.
iliustracija2019-04-17 14:39:11

Laisvos Lietuvos kartos: kodėl ir kaip jos susikalba?

Kuo panašūs žmonės, gimę pirmosios Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu ir po 1990-ųjų? Kuo abi šios kartos skiriasi nuo savo tėvų? Sociologai, istorikai ir filosofai sutinka, kad, nepaisant amžiaus skirtumo, šalies nepriklausomybės metais gimę žmonės turi nemažai bendro.
iliustracija2019-04-17 14:33:31

Naujas pėdsakas fotografijos istorijoje – paneigus visas abejones

Šiandien išmanieji telefonai jau gali užfiksuoti kadrus, kurių kokybė prilygsta skaitmeniniams fotoaparatams. Negana to, gamintojai nuolat stengiasi atrasti būdų, kurie leistų įamžinti svarbias akimirkas net ir pačiomis sudėtingiausiomis sąlygomis.
iliustracija2019-04-17 14:19:46

Šilumos ūkio perspektyvos – biokuras gerai, bet kas toliau?

Lietuvos šilumos ūkis priartėjo prie ribos, kai naujos investicijos į biokuro katilines taps nebeefektyvios, todėl būtina turėti viziją, kaip toliau siekti Energetikos strategijoje išsikeltų tikslų ir kaip efektyviai pasinaudoti naujo ES parama, kad ateinantis dešimtmetis netaptų šilumos ūkio pažangos akligatviu.
iliustracija2019-04-16 07:47:52

Įsigijote naują telefoną? 4 dalykai, kuriuos turėtumėte atlikti su senuoju

Įsigijus naują išmanųjį, pradėti juo naudotis norisi iš karto. Tačiau technologijų ekspertai pataria prieš tai pasirūpinti senuoju ir jame esančia asmenine informacija, ypač, jei įrenginį ketinama parduoti ar padovanoti.
iliustracija2019-04-15 20:13:51

No comments. Aucun commentaire. Be komentarų

Paryžiaus Dievo Motinos katedra (Cathédrale Notre-Dame de Paris) − katedra Paryžiuje, Senos Sitė saloje. Tai vienas reikšmingiausių ankstyvosios gotikos architektūros paminklų. Tai pati seniausia katedra šiaurės Prancūzijoje. Katedra statyta Paryžiaus kaip sostinės įsitvirtinimo laikotarpiu.
iliustracija2019-04-12 13:04:21

Ramus vaiko miegas ir išmanusis telefonas: misija įmanoma?

Tie, kas turi mažamečių vaikų žino, kas yra tikroji palaima – momentas, kai jie pagaliau ramiai užmiega. Bet kokius kalnus tėvams reikia nuversti siekiant šio momento? Tam aprašyti tikriausiai neužtektų net knygos.
iliustracija2019-04-12 13:00:54

Ką dirbsime 2029 metais, kai robotai perims mūsų darbus?

Klientų džiaugsmo asistentas, duomenų šiukšlių inžinierius, nepilnamečių kibernetinių nusikaltėlių konsultantas, mašinų balso dizaineris ar kompiuterinių žaidimų aistruoliams skirtų e-sporto arenų architektas – tai tik keletas pavyzdžių, kokių specialistų reikės įmonėms jau per artimiausius dešimt metų.
iliustracija2019-04-12 11:32:31

Išmaniųjų telefonų ekranų evoliucija

Išmaniosios technologijos tobulėja taip greitai, kad net sunku prisiminti, kad kiek daugiau nei prieš dešimtmetį turėjome telefonus su itin mažais, vos tris eilutes talpinančiais nespalvotais ekranais. Šiandien vienas svarbiausių veiksnių, nulemiančių vieno ar kito telefono įsigijimą, yra išmaniojo ekrano dydis.
iliustracija2019-04-12 11:19:28

Kodėl elektromobiliams reikia kitokių padangų?

Elektromobiliai pamažu keičia automobilių rinką – griežtėjant taršos reikalavimams, bene kiekvienas gamintojas savo gamoje turi elektra varomą transporto priemonę. Tai puikiai įrodo statistika: pirmas elektromobilių milijonas buvo parduotas per šešerius metus, o antras – vos per dvejus.
iliustracija2019-04-12 11:15:38

Psichologijos paslaptys: ką atspindi mūsų telefono spalva

Psichologai pripažįsta, kad mus supančios spalvos daro didžiulę įtaką mūsų nuotaikai, elgesiui ir sprendimams. Dėl šios priežasties, rinkdamiesi drabužius ar įvairius aksesuarus, jų spalvų paletei daugelis skiriame didelį dėmesį.
iliustracija2019-04-11 20:43:43

ES lyderiai atideda „Brexitą“

Ketvirtadienis, balandžio 11 d. (Briuselis). Į neeilinę Europos Vadovų Tarybą (EVT) susirinkę ES šalių lyderiai sutarė atidėti Jungtinės Karalystės išstojimą iš Europos Sąjungos iki spalio 31 d. Europos Sąjunga Jungtinei Karalystei suteikia papildomo laiko vidiniams politiniams nesutarimams dėl „Brexito“ įveikti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama